למחזר או לוותר?  - שבחי הגפן פיננסים

למחזר או לוותר? 

מדוע שינויים ותנודות בשוק הם לא סיבה לרוץ ולמחזר את המשכנתא או לוותר עליה ולחכות שהמצב יירגע, ולמה עליית הריבית מלמדת שמשכנתא צריכה להיות מתוכננת ואינדיווידואלית לכל משפחה.

מדוע שינויים ותנודות בשוק הם לא סיבה לרוץ ולמחזר את המשכנתא או לוותר עליה ולחכות שהמצב יירגע, ולמה עליית הריבית מלמדת שמשכנתא צריכה להיות מתוכננת ואינדיווידואלית לכל משפחה.

לאחרונה העלאה בנק ישראל את הריבית במשק לרמה של 1.25% – הרמה הגבוהה ביותר מזה 9 שנים. להחלטה זו יש השפעה רבה על הפעילות בכלכלה הישראלית, ובמיוחד לאלו שנטלו משכנתאות במסלולים הצמודים לריבית הפריים. עליית הריבית באה זמן קצר לאחר שבנק ישראל הסיר את ההגבלה שנהגו במשך שנים, שניתן היה לקחת עד שליש מהמשכנתא במסלול צמוד לפריים ואפשר ללווים לקחת גם שני שליש (כפול) מגובה המשכנתא צמוד לפריים.

גם רוכשי דירות שטרם נטלו את המשכנתא ומתכננים לקחת משכנתא בקרוב, עקב עליית הריבית חוששים מגובה ההחזרים וההתחייבויות החודשיות הצפויות אולי עוד לעלות עקב מגמת בנק ישראל והתחזיות להמשך עליית ריבית הפריים.
בזמן שרבים מתלבטים האם לחשב מסלול מחדש, האם למחזר את המשכנתא ובמיוחד האם כדאי לחכות ולא לקחת משכנתא? התשובה היא לא, ליתר דיוק, לא בהכרח.

כותרות העיתונים מכריזות: "התכוננו להיפרד מעשרות אלפי שקלים נוספים". חברות מימון שונות מציעות "תמהיל נכון לתקופה הזו", או הלוואות עם ביטחון להחזר יציב וללא תלות בריבית הפריים, אבל במשכנתאות הראיה צריכה להיות רחבה יותר ולא נקודתית. התקופה הקרובה היא תקופת למידה.
העולם מתמודד כעת עם משבר יוקר מחייה ואנרגיה גלובלי, נוכל לקוות שזו תהיה תקופה קצרה, אבל זה מלמד אותנו שבניית משכנתא צריכה להיות בניית תמהיל נכונה גם בתנאי שוק משתנים. המשק אינו כל הזמן עם ריבית אפסית עומד על תילו באופן שאין שינויים משמעותיים – מורגשים, וחשוב להבין כי הוא עשוי להשתנות ושבחירת תמהיל משכנתא איננה לכל החיים.

משכנתא היא התחייבות כספית משמעותית אבל אפשר לשנות את התמהיל המרכיב אותה בכל תקופת זמן ובתנאים מסוימים, או לחילופין ניתן לבחור מסלולים שישמרו עלינו משינויי השוק ויקבעו את ההחזר באופן המתאים לנו. גוף מימון לא יכול למכור לנו "תמהיל מותאם לתקופה זו" שכן תמהיל הוא עניין אינדיוודואלי.
יש משפחה המשתכרת 20,000 שקל בחודש ומשלמת החזר בגובה 4000 שקל על המשכנתא, במקרה זה שינוי של 200 או 300 שקל בחודש אולי לא יכבידו עליהם. אבל כשהמשק יחזור לאזור ריבית נמוכה ויחלו מיחזורי המשכנתא , סביר כי לא יהיה להם קנס יציאה המושתת היום על לווים הממחזרים את המשכנתא במקרים מסויימים. יש משפחה המשתכרת פחות, וההחזר של ה4000 בחודש הוא המקסימלי שיכולה להרשות לעצמה, ולכן עדיף לה לבחור מסלול יציב וקבוע כי שינויים בשוק עלולים לפגוע לה באיכות החיים.

קצת צניעות נדרשת, מכיון שעדיין לא קיים אדם שהיה בעתיד. נכון, יש תחזיות כלכליות אבל איש אינו באמת יכול לחזות מה בנק ישראל יעשה בהמשך. יכול להיות שבנק ישראל ישיג את ההאטה באינפלציה ובשוק הדיור ע"י העלאת הריבית שנעשתה, והוא לא יצטרך להכריז על עלייה נוספת. ומנגד, אולי תהיה ירידה? היום אנו למדים שהריבית איננה חזות הכל. יש לבדוק את תנאי המשכנתא, יתרה, מסלול וריבית בהתאם לצרכי המשפחה.

אנשים תמיד ימשיכו לקנות נדל"ן, תמיד יהיה צורך בסיסי בקורת גג. יכול להיות שעליית הריבית תצנן מעט את שוק המשקיעים, הביקוש יירד וכמה שחקנים ייצאו מהמשחק, אבל לבטח לא תהיה הצטננות בשוק הנדל"ן. עליית הריבית לא תמנע מהאנשים לקנות את בית המגורים שהם רוצים וחולמים עליו, הסוד הוא תכנון.